Opublikowany przez: Kasia P. 2017-04-20 16:16:48
Autor zdjęcia/źródło: pressfoto / Freepik
Brak czasu nie powinien być wymówką. Bliskość budować można przecież podczas zwyczajnych, codziennych zajęć, jak np. wspólne gotowanie, zakończone rodzinnym posiłkiem. Kiedy przygotowujemy razem obiad, a potem siadamy przy wspólnym stole, mamy wreszcie możliwość porozmawiać, okazać zainteresowanie i wysłuchać, co ważnego mają nam do powiedzenia nasze pociechy.
Szukając sposobu na to, by więcej chwil spędzać z dziećmi warto pomyśleć o kuchni. Wspólne gotowanie to doskonała okazja do tego, by wreszcie naprawdę ze sobą pobyć. Rozwijając z dziećmi kulinarną pasję przekonujemy się przy okazji co lubią i co im smakuje. Możemy im też wtedy pokazać bogactwo smaków różnych kuchni świata oraz odkrywać wspólnie nowe składniki i przysmaki.
ZOBACZ >> Jak wybrać dobre garnki do gotowania
Żeby zachęcić dziecko do wspólnego gotowania, powinniśmy postarać się, by były to chwile pełne śmiechu i zabawy.
Tworząc radosną, przyjazną atmosferę mamy zdecydowanie większą szansę wygrać z telewizją czy komputerem.
Nie jest to więc dobry moment na pytania o zadanie domowe, a raczej o zainteresowania, pasję czy krąg znajomych. Dzięki temu, w przyjemny, naturalny i swobodny sposób budujemy prawdziwe więzi.
Aby dziecko poczuło, że traktujemy je jak partnera, pozwólmy mu brać udział w całym procesie przygotowania posiłków i powierzajmy różne czynności – oczywiście dostosowując je do jego wieku i możliwości. Niech wyszukuje razem z nami ciekawe przepisy i wybiera składniki w sklepie. Uczyńmy je także kapitanem odpowiedzialnym za określone zadanie podczas gotowania. Żeby nabrało pewności zaproponujmy na początek zrobienie czegoś prostego. Dobrym pomysłem są np. potrawy z makaronu – często nie tylko szybkie, ale i łatwe do wykonania. Dzięki temu nasz maluch będzie dumny, że niemal samodzielnie przygotował ulubione danie dla całej rodziny. To z kolei na pewno sprawi, że częściej sam będzie chciał towarzyszyć nam w kuchni.
Zachęcając najmłodszych do wspólnego gotowania angażujemy ich w życie rodzinne i budujemy atmosferę wzajemnego zaufania.
Uczymy dzieci odpowiedzialności oraz praktycznych rzeczy, przydatnych także w dorosłym życiu.
W ten naturalny sposób poznają np. prawidłowe nawyki żywieniowe. Stają się też bardziej zaradne i będą umiały poradzić sobie także wtedy, gdy już zamieszkają same, a mamy nie będzie pod ręką. Niejako przy okazji dzieci poznają też zasady racjonalnego gospodarowania jedzeniem i pieniędzmi tak, aby kupować tylko to, co niezbędne i nie marnować pożywienia.
Kiedy w procesie gotowania, a następnie przy wspólnym posiłku towarzyszą nam najmłodsi, szczególną uwagę powinniśmy poświęcić jakości składników, z których powstaje rodzinne danie. Przy kupowaniu sezonowych warzyw i owoców wybierajmy te dojrzałe i świeże. Nabiał, mięso czy ryby wymagają szczególnie dokładnego sprawdzenia. Z kolei np. w przypadku makaronów, warto postawić na te wysokiej jakości, które po ugotowaniu nie skleją się, zachowają swój piękny kolor i pyszny smak (takie są np. makarony Lubella). Dzięki odpowiednio dobranym składnikom sukces w kuchni gwarantowany, co bez wątpienia zachęci nasze dziecko do dalszych podróży kulinarnych z rodzicami.
Rodzinne gotowanie kończy wspólny posiłek. To z kolei dobry moment, by w spokojnej atmosferze poruszyć ważniejsze tematy dotyczące całej rodziny, np. zaplanować wakacje. Dzieci powinny w tych rozmowach uczestniczyć i móc wyrazić swoje zdanie. Poczują wtedy, że ono także jest istotne, i że zostały wysłuchane. W ten sposób zwiększamy szansę na to, że zwrócą się do nas także z innymi, ważnymi dla nich sprawami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.04.21 10:47
Każda wspólna chwila z rodzinką jest wartościowa i budująca. czy to przy porządkach czy gotowaniu, fajnie bo razem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.